Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for Leupold VX-4HD 3-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
From tight timber to wide-open country, the VX-4HD, with its true 4:1 zoom, is built to perform. Its Elite Optical System delivers a bright, crisp image when light gets scarce, and the integrated throw lever makes magnification changes fast and easy. Built ultra-rugged to shrug off recoil and extreme weather, the VX-4HD gives you everything you need in one scope - performance, value, and durability that outworks and outperforms everything in its class.![]()
Specifications for Leupold VX-4HD 3-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 3.9 - 4 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
Features of Leupold VX-4HD 3-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Leupolds Elite Optical System delivers excellent dawn-to-dusk light transmission, glare reduction, and resolution that diehard hunters and shooters demand
- Two revolutions of elevation adjustment with the CDS-ZL2 dial
- Prevent accidental dial movement with the push-button ZeroLock system
- Eliminate the need for holdovers on longer shots with the Custom Dial System
- Integrated throw lever allows for quick magnification changes
- Fast-Focus eyepiece can adjust to your eyesight, so the reticle stays sharp
- Sheds dirt and water for clear, crisp images with Guard-ion lens coating
- Extends battery life with Motion Sensor Technology (MST ) on illuminated models
- Rugged-lightweight construction disperses recoil energy for unrivaled durability
- Waterproof, fogproof, and guaranteed to perform for life
Package Contents:
- Leupold VX-4HD 3-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane