Tap Tap to Zoom
Product Info for Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52mm 34mm Tube Riflescope, Second Focal Plane
It only takes oneone that does it all. When youre far from camp and seconds from your shot, you need a scope thatll never let you down. The VX-5HD Gen 2 features Leupold's Professional-Grade Optical System and delivers the absolute precision that serious hunters demand. With the CDS-SZL2 SpeedSet dial for quick, tool-free zeroing, an integrated throw lever, competition-grade adjustments and ultra-rugged build, the VX-5HD Gen 2 is the ideal, everything-you-need optic. Dollar for dollar, no other scope comes close. Not in precision, not in performance, not in price.![]()
Specifications for Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52mm 34mm Tube Riflescope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 4 - 20 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 27.7 - 5.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.3 - 1.1 degrees |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds |
| Adjustment Range: | 100 MOA |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
Features of Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52mm 34mm Tube Riflescope, Second Focal Plane
- Leupolds Professional-Grade Optical System delivers the light transmission, glare reduction, and resolution professional guides and shooters demand
- Eliminates accidental dial movement with the push-button ZeroLock system
- Custom Dial System (CDS) to match exact ballistics and environmental conditions
- Eliminates the need for tools when zeroing or changing dials with SpeedSet dial technology
- Sheds dirt and water for clear, crisp images with Guard-ion lens coating
- Extends battery life with Motion Sensor Technology (MST )
- Allows for quick magnification changes with the Integrated throw lever
- Disperses recoil energy for unrivaled durability with ultra-lightweight construction
- Superior ruggedness is verified through Leupolds Punisher testing process
- Waterproof, fogproof, and guaranteed to perform for life
Package Contents:
- Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52mm 34mm Tube Riflescope, Second Focal Plane