Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for Leupold Mark 5HD 5-25x56 Rifle Scope, 35mm Tube, First Focal Plane
When you place this Leupold Mark 5 5-25x56mm Rifle Scope onto your weapon platform, you awaken a whole new beast ready for long-range action. Leupold designed these Riflescopes to be some of the best they offer. Each scope survives 5,000 impacts on the Punisher, Leupold's recoil simulation machine that produces 3 times the force a .308 rifle emits. You can guarantee your glass is built to last and handle your rifle's powerful blasts with each trigger pull. Plus, the Leupold Mark 5HD FFP Rifle Scope is both waterproof and fogproof to ensure precise performance even in adverse weather conditions. Through the power of the Twilight Max HD Light Management System, these optics add 30 extra minutes of shooting light while eliminating 90% more glare than competitors to provide premium edge-to-edge clarity with every glance down the tube. Easily focus the parallax with the adjustment on the side and quickly acquire the reticle with the Fast-Focus eyepiece. Scratch-resistant lenses protect the quality of your glass so that you can experience the power of possessing a top-shelf scope for years to come. Take aim with this Leupold Mark 5HD 5-25x56mm Tactical Rifle Scope to take home the biggest, baddest game out there.![]()
Specifications for Leupold Mark 5HD 5-25x56 Rifle Scope, 35mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.2 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.2 - 20.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.6 - 3.8 in |
| Weight: | 30 oz |
| Length: | 15.7 in |
| Parallax: | Side Focus |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Height: | 2.54 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Scratch-Resistant |
| Brightness Settings: | 7 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Leupold Mark 5HD 5-25x56 Rifle Scope, 35mm Tube, First Focal Plane
- 5:1 ZOOM RATIO
- Professional Grade Optical System
- Side Focus
- Zerolock Adjustments
- Zero Stop
- First Focal Plane
- Waterproof
- Fogproof
- Shockproof
Package Contents:
- Leupold Mark 5HD 5-25x56 Rifle Scope, 35mm Tube, First Focal Plane