Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Steel
- Quantity:
- 1
- Co-Witness:
- No
- Gun Make:
- Browning, Henry, Rossi, Winchester
- Gun Model:
- Browning BL-22, Winchester Model 52 Reproduction
- Length:
- 1 in
- Width:
- 0.5 in
- Weight:
- 2 oz
Code: LW-MT-RMRS-MRDTMT
MPN: MRDTMT
UPC: 810194021725
Product Info for Hi-Lux Optics Malcolm Rimfire Rifle Mounting Base
These bases are designed to mount any Malcolm short rifle telescope (including the Malcolm 6X Two Tone), Malcolm 8X and 20X scopes on rimfire rifles with an 11mm dovetail on the receiver and the 3/8'' rear sight dovetail. This mounting kit is not compatible with the Malcolm 6X Long Rifle Telescope. The front and rear bases have both Posa and Crescent cuts. Make sure that both the front and rear bases are oriented so that the desired cut is positioned on the same side when mounting your scope.![]()
Specifications for Hi-Lux Optics Malcolm Rimfire Rifle Mounting Base:
| Manufacturer: | Hi-Lux Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Steel |
| Quantity: | 1 |
| Co-Witness: | No |
| Gun Make: | Henry, Winchester, Browning, Rossi |
| Gun Model: | Winchester Model 52 Reproduction, Browning BL-22 |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 1 in |
| Width: | 0.5 in |
| Weight: | 2 oz |
Features of Hi-Lux Optics Malcolm Rimfire Rifle Mounting Base
- No Drilling and Tapping Required for Rimfire Rifles with 11mm dovetail
- Posa and Crescent Cuts
Package Contents:
- Hi-Lux Optics Malcolm Rimfire Rifle Mounting Base
- Rear Mounting Base for Rimfire Dovetail
- Front Mounting Base