Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Make:
- Winchester
- Gun Model:
- Winchester Model 1886, Winchester Model 1892, Winchester Model 1894
- Condition:
- New
Code: LW-RMT-WLAR-WLRMT
MPN: WLRMT
UPC: 810194021824
Product Info for Hi-Lux Optics Winchester Lever Action Red Dot Base
This base is designed to mount a reflex red dot sight on the Winchester 1871, 1886, 1892 and 1894 Lever Action Rifles without additional modification to the rifle. The mounting plate uses the RMR pattern. This can be used to mount red dots such as the Hi-Lux TD-3C red dot sights on to the top ejection Winchester Lever Action rifles.![]()
The Winchester Lever Action Red Dot Base is designed to attach to the two rear sight mounting holes on the left side of the receiver. The slots on the mounting plate allow for variations in the height of receiver wall between manufacturers.
Specifications for Hi-Lux Optics Winchester Lever Action Red Dot Base:
| Manufacturer: | Hi-Lux Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Blued |
| Gun Make: | Winchester |
| Gun Model: | Winchester Model 1886, Winchester Model 1892, Winchester Model 1894 |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | Steel |
| Length: | 2 in |
| Width: | 1.5 in |
| Weight: | 8 oz |
| Condition: | New |
Features of Hi-Lux Optics Winchester Lever Action Red Dot Base
- Uses Rear Sight Mounting Holes on the Left Side of Receiver
- Compatible with RMR Footprint Red Dot Sights
- Winchester 1871, 1886, 1892 and 1894
Package Contents:
- Hi-Lux Optics Winchester Lever Action Red Dot Base
- Red Dot Base Plate
- 2 x 6-48 Receiver Mounting Screws