Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Steel
- Quantity:
- 1
- Length:
- 2 in
- Width:
- 1 in
- Weight:
- 4 oz
- Fit:
- Malcolm 6X Long Rifle Telescope
Code: LW-MT-SHDBA-SHDBA
MPN: SHDBA
UPC: 810194021282
Product Info for Hi-Lux Optics Sharps Heavy Duty Base Adapter
The Leatherwood Leatherwood/Hi-Lux Heavy Base SHDBA helps protect your Wm Malcolm Rifle Scope from heavy recoil. This Leatherwood Heavy Base Plate is a necessity when mounting a Wm. Malcolm Scope on any large bore rifle that generates a noticeable amount of recoil.![]()
For our complete selection of products by Leatherwood Leatherwood/Hi-Lux on sale please visit our Leatherwood page. For more information on selecting a Rifle Scope please visit our How to Choose A Rifle Scope guide.
Specifications for Hi-Lux Optics Sharps Heavy Duty Base Adapter:
| Manufacturer: | Hi-Lux Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Steel |
| Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 2 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.5 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fit: | Malcolm 6X Long Rifle Telescope |
Features of Hi-Lux Optics Sharps Heavy Duty Base Adapter
- Heavy Duty Base designed for Malcolm 6X Long scope
- Rear Vernier mount "bolts" on to base directly
Package Contents:
- Hi-Lux Optics Sharps Heavy Duty Base Adapter