Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot M40 Replica
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green
- Color:
- Green
- Weight:
- 13.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
Code: LW-RS-WFDT6T-M4039X40MK2
MPN: M4039X40MK2
UPC: 810194022111
Product Info for Hi-Lux Optics M40 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope w/Stainless Steel Internals, Second Focal Plane
The M40 3-9x40 MK2 is purpose built for competitors in CMPs Vintage Sniper competition, specifically within the Vietnam War class. We collaborated and tested this scope with distinguished shooters, integrating their valuable feedback to create a scope that excels in both performance and reliability.![]()
The M40 3-9X40 MK2 rifle scope features stainless steel upgrades to the turret adjustment internals, enhancing durability and long-term reliability. The thread length of both the scope saddle and eyepiece housing has been lengthened to provide a more secure lock-up. Additionally, the center cross wire thickness has been reduced by 15% to 0.001. This will allow better visibility of the aiming black when favoring.
Specifications for Hi-Lux Optics M40 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope w/Stainless Steel Internals, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hi-Lux Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Mil-Dot M40 Replica |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Green |
| Eye Relief: | 3.25 in |
| Color: | Green |
| Weight: | 13.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
Features of Hi-Lux Optics M40 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope w/Stainless Steel Internals, Second Focal Plane
- Accu-Range Reticle with stadiametric rangefinder
- Capped Turrets
Package Contents:
- Hi-Lux Optics M40 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope w/Stainless Steel Internals, Second Focal Plane
- Microfiber Cloth
- Flip Up Lens Covers