Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 85 mm
- Eye Relief:
- 20 - 18 mm
- Exit Pupil:
- 4 - 1.4 mm
- Field of View, Linear:
- 104 - 53 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 2 - 1 degrees
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 29 ft
- Length:
- 17.5 in
- Weight:
- 77 oz
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Magnesium Alloy
Code: LW-SS-LOPD10-PM2060X85UHD
MPN: PM2060X85UHD
UPC: 810194020094
Product Info for Hi-Lux Optics Phenom UHD 20-60x85mm Spotting Scope
The Phenom UHD is a versatile 85mm spotting scope that is perfect for glassing for hours on end without eye fatigue. The large 85mm ED objective lens element delivers incredible resolution and true color fidelity while eliminating chromatic aberrations. All components are made to the tightest possible tolerances, which results in unparalleled sharpness and comfortable viewing.![]()
The standard 20-60X eyepiece captures larger than life details of distant objectives with superb sharpness from edge to edge. For those interested in long range shooting, there will be fixed power reticle eyepieces for making precise wind calls or holdover corrections.
The Phenom UHD Spotting Scope has refined ergonomics for performance in the field. The mid body focus ring is knurled for easy grip even with gloved hands. At the center of the optic is a rotating collar, which can adjust the cant angle of the optic. The tripod mounting shoe accepts standard 1/4-20 mounting screws.
The Phenom UHD spotting scope is built on top of a durable magnesium chassis and incorporates porro prisms, fully multi-coated Ultra High Definition lenses and Extra Low Dispersion Elements. The Phenom UHD spotting scope is purged with Argon. This scope is waterproof, fogproof and built to last a lifetime.
Specifications for Hi-Lux Optics Phenom UHD 20-60x85mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Hi-Lux Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 85 mm |
| Eye Relief: | 20 - 18 mm |
| Exit Pupil: | 4 - 1.4 mm |
| Field of View, Linear: | 104 - 53 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2 - 1 degrees |
| Optical Coating: | Diamond Tuff14 |
| Twilight Factor: | 41 - 71 |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Angled |
| Body Only: | No |
| Lens Material: | ED Glass |
| Close Focus: | 29 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 17.5 in |
| Weight: | 77 oz |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy |
Features of Hi-Lux Optics Phenom UHD 20-60x85mm Spotting Scope
- Wide 85mm Objective Lens for optimal light gathering ability
- ED Lens Elements for true color fidelity
- Fully Multicoated with Ultra High Definition wideband lens coatings
- Lightweight magnesium scope body
- Rotating collar to adjust viewing position
- Accepts standard 1/4"-20 threads on mounting shoe
- Telescoping sunshade hood
- Helical center body focus
- Adjustable Eyecups on Eyepiece
Package Contents:
- Hi-Lux Optics Phenom UHD 20-60x85mm Spotting Scope
- Phenom UHD Spotting Scope Base
- 20-60X Zoom Eyepiece
- Fitted Custom Spotting Scope Cover
- Lens Covers