Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.71 in
- Blade Material:
- M390 Steel
- Serrated:
- Partial
- Blade Finish:
- Black
- Handle Color:
- Tan
Code: MCT-KN-MRCT191-169RL-2FLGTTA
MPN: 169RL-2FLGTTA
UPC: 841768164623
Product Info for Microtech Stitch - Ram-Lok S/E Fluted G-10 Partial Serrated 3.71in Folding Knife
The Stitch RAM-LOK is a manual take on their classic Borka Blades collaboration. Designed to be both stylish and utilitarian, the Stitch RAM-LOK features a RAM-LOK Bar Lock, their Iconic X Button, Standard Torx Hardware, a titanium backspacer, and a G10 or carbon fiber handle. Complete with a Stitch-style blade, this manual folder makes a great addition to any everyday carry or collection.![]()
Specifications for Microtech Stitch - Ram-Lok S/E Fluted G-10 Partial Serrated 3.71in Folding Knife:
| Manufacturer: | Microtech |
| Blade Length: | 3.71 in |
| Blade Material: | M390 Steel |
| Serrated: | Partial |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8.55 in |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Thickness: | 0.16 in |
| Handle Color: | Tan |
Package Contents:
- Microtech Stitch - Ram-Lok S/E Fluted G-10 Partial Serrated 3.71in Folding Knife