Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 193 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Strobe
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- C Alkaline
Code: MG-FL-ML125-35014
MPN: ML125-35014
UPC: 038739830070
Product Info for Maglite ML125 LED Flashlight - 193 Lumens
Created for maximum output the MagLite ML125 Rechargeable LED Flashlight System w/ 193 Lumen LED ML125-35014 delivers performance oriented features in a sleek and compact design. This advanced Flashlight from Maglite is driven by next-generation MAG-LED Technology that is amazingly bright and engineered for long battery life. The MagLite ML125 Rechargeable Flashlight runs on either an environmentally friendly NiMH Rechargeable Battery Pack OR (3) C-Cell Alkaline Batteries. For a great way to make sure you have all the light you'll need to illuminate any situation, choose the MagLite Rechargeable ML125 Flashlight w/ 193 Lumen LED.![]()
Specifications for MagLite ML125 Rechargeable Flashlight System - 193 Lumens:
| Length: | 11.104" (282.042 mm) |
| Barrel Diameter: | 1.199" (30.455 mm) |
| Head Diameter: | 1.977" (50.216 mm) |
| Weight with batteries: | 18.4 oz. (521.631 g) |
Specifications - Alkaline Batteries:
| Beam Distance: | 273m |
| Output: | 193 Lumens |
| Beam Intensity: | 18581cd |
| Waterproof: | Yes |
| Impact Resistant: | 1m |
| Runtime High: | 25 Hours |
| Runtime Low: | 72 Hours |
Specifications - NiMH Batteries:
| Beam Distance: | 258m |
| Output: | 186 Lumens |
| Beam Intensity: | 16725cd |
| Waterproof: | Yes |
| Impact Resistant: | 1m |
| Runtime High: | 8h 350m |
| Runtime Low: | 30 Hours |
Features of MagLite ML125 Flashlight:
- Power Save (25%)
- Strobe (12/sec)
- SOS (Int'l Morse Code)
- Momentary On/Off
- Impact resistant to 1 meter
Package Contents:
- MagLite ML125 Rechargeable LED Flashlight System w/ 193 Lumen LED ML125-3501
- NiMH Battery Pack
- Portable Battery Charger
- AC Converter 230v (European)