1 of 4 images
Monstrum Picatinny Rail Mount Round Back Receiver Rifles, For Savage AccuTrigger, Black, RM137
2 of 4 images
Monstrum Picatinny Rail Mount Round Back Receiver Rifles, For Savage AccuTrigger, Black, RM137
3 of 4 images
Monstrum Picatinny Rail Mount Round Back Receiver Rifles, For Savage AccuTrigger, Black, RM137
4 of 4 images
Monstrum Picatinny Rail Mount Round Back Receiver Rifles, For Savage AccuTrigger, Black, RM137
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Black
- Fabric/Material:
- 6061 Aircraft Grade Aluminium
- Quantity:
- 1
- Gun Make:
- Savage
- Gun Model:
- Savage Model 10 Short Action, Savage Model 11 Short Action, Savage Model 12 Short Action, Savage Model 14 Short Action, Savage Model 16 Short Action
- Action Length:
- Short Action
- Length:
- 6.88 in
- Width:
- 20 mm
- Weight:
- 2 oz
- Fit:
- RCVR
Code: MON-MT-PRMR1-RM137
MPN: RM137
UPC: 850017827684
List: $24.99Save 12%
$21.99
Product Info for Monstrum Picatinny Rail Mount Round Back Receiver Rifles
Monstrum Picatinny Rail Mount for Savage Accu-Trigger Model Rifles - Short Action![]()
Dedicated optic mounting platform built specifically for short action Savage Arms post-1998 Accu-Trigger rifle models, allowing for precision mounting of your preferred optic.
Specifications for Monstrum Picatinny Rail Mount Round Back Receiver Rifles:
| Manufacturer: | Monstrum |
| Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Grade Aluminium |
| Quantity: | 1 |
| Gun Make: | Savage |
| Gun Model: | Savage Model 10 Short Action, Savage Model 16 Short Action, Savage Model 12 Short Action, Savage Model 14 Short Action, Savage Model 11 Short Action |
| Action Length: | Short Action |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 6.88 in |
| Width: | 20 mm |
| Height: | 11.69 mm |
| Weight: | 2 oz |
| Fit: | RCVR |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Monstrum Picatinny Rail Mount Round Back Receiver Rifles
- The Picatinny rail section installs directly to the factory mounting holes in the Savage rifle via the included set screws
- The rail sections are compatible with both Picatinny and Weaver based rings and optics
- 6.9 inches or 16 rail slots in length, the rail allows for flexible placement of your optic for optimum eye relief and cheek weld
Package Contents:
- Monstrum Picatinny Rail Mount Round Back Receiver Rifles