1 of 7 images
Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier
2 of 7 images
Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier
3 of 7 images
Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier
4 of 7 images
Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier
5 of 7 images
Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier
6 of 7 images
Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier
7 of 7 images
Reticle
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Height:
- 1.55 in
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: MON-RD-PSV12F-RDT24B-3X
MPN: RDT24B-3X
UPC: 810088817687
$149.99
Product Info for Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier
This bundle includes both the Monstrum Ghost Red Dot Sight and the Monstrum Ghost G3 3x Magnifier with Flip to Side Mount.![]()
Specifications for Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier:
| Manufacturer: | Monstrum |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hard Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft-Grade Aluminum |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Reticle: | 2 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Layer Coated |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 2.59 in |
| Height: | 1.55 in |
| Weight: | 5 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Monstrum Ghost 1x20mm 2 MOA Red Dot Sight and Ghost 3X Prism Magnifier Set
- 2 MOA Dot Reticle with 11 Levels of red illumination.
- UltraLUX Multi-layer Lens Coating for a sharper image.
- Made of durable and lightweight 6061 Aircraft-grade Aluminum.
- Includes 2 different mounts with Torx lockdown bolts.
- IPX7 Waterproof & Fogproof rated for trouble-free performance.
- This product is provided with a Lifetime Warranty
Package Contents:
- Monstrum Ghost 1x20mm Reflex Red Dot Sight w/Ghost G3 3x Micro Magnifier