Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for Monstrum Banshee ED 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope w/ Offset Scope Mount, Second Focal Plane
The Monstrum Banshee Series is our latest line of second focal plane LPVO rifle scopes. Banshee ED scopes come with Extra light Dispersion (ED) glass for improved sight picture and less chromatic aberration. Bundled with features and high quality components, the Banshee is our most value packed LPVO yet! Features include: Low power variable optic from 1-8x magnification with newly designed throw lever for smoother adjustment control. Extra low Dispersion (ED) glass lens system reducing chromatic aberration resulting in sharper image quality and superior color contrast. Inline dial controlled reticle illumination with 5 brightness levels in both red and green. Precision windage and elevation adjustments with capped turrets. A sealed, nitrogen charged scope tube for resistance to fog and water. Additionally the Banshee Series scope line features: Available with MX1 MOA box reticle or BDC B1 drop compensation reticle. Second focal plane reticles remain the same size at all magnification levels for high visibility at all magnifications. A newly designed optics assembly, providing longer eye relief, wider eye box, and true 1x magnification More anti-reflective lens coating than competing scope models, offering higher light transmission and superior optical clarity. Includes an offset cantilever scope mount and a set of spring loaded flip-up lens covers.![]()
Specifications for Monstrum Banshee ED 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope w/ Offset Scope Mount, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Monstrum |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 3.7 - 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.3 oz |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
Package Contents:
- Monstrum Banshee ED 1-8x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope w/ Offset Scope Mount, Second Focal Plane