Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for Monstrum Hornet 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
At a price in line competitor's entry level offerings, the Monstrum Hornet 4-16x50 FFP Scope delivers premium performance and features. Adjustable 4-16x magnification with integrated throw lever for smooth adjustments. Newly designed first focal plane reticle for faster range estimation and holdover correction with 6 levels of illumination. Available X-Tree MOA, X-Tree MIL, CM4, and MM4 reticle versions. 1/4 MOA/click windage and adjustment knobs with an easy-to-use zero stop mechanism for the elevation turret. Set zero stop at your designated elevation setting and return to zero effortlessly at any time. A sleek inline side dial for parallax adjustment. A sealed, nitrogen charged scope tube for resistance to fog and water. A pair of Monstrum Next Level Series high profile 30mm scope rings with an integrated level bubble.![]()
Specifications for Monstrum Hornet 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Monstrum |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 3.5 - 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.5 oz |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
Package Contents:
- Monstrum Hornet 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane