Tap Tap to Zoom
New Product
- Reticle:
- CM3 Reticle
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.6 oz
- Illumination Type:
- LED
Code: MON-RS-LGRW-FFZ16X-B
MPN: FFZ16X-B
UPC: 810088816741
Product Info for Monstrum Panzer ED 1-6x24mm LPVO 30mm Rifle Scope, First Focal Plane
The Panzer FFP series is your go-to for LPVOs that balance performance and affordability. These scopes deliver exceptional image clarity with their Extra-low Dispersion (ED) glass and multi-coated lenses. Their First Focal Plane (FFP) reticles ensure consistent holdovers regardless of magnification, making them adaptable for a range of shooting scenarios. Built with robust, aircraft-grade aluminum, the Panzer series can handle tough field conditions. Plus, illuminated reticles in red to enhance your targeting capabilities in any lighting environment. Whether you're into competition shooting, tactical applications, or just want a reliable optic, the Panzer FFP series delivers the features you need without compromising on quality.![]()
Specifications for Monstrum Panzer ED 1-6x24mm LPVO 30mm Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Monstrum |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | CM3 Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 3.9 - 4.1 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.6 oz |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
Package Contents:
- Monstrum Panzer ED 1-6x24mm LPVO 30mm Rifle Scope, First Focal Plane