Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Rangefinder
- Tube Diameter:
- 1 in
- Illumination Color:
- Green, Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 12 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Detachable Throw Lever, Standard Scope Rings, CR1632A Battery, Lens Cloth, Lens Cover
Code: MON-RS-MONRSC7-S2732-R-RG
MPN: S2732-R-RG
UPC: 740016798200
Product Info for Monstrum 2-7x32 Rifle Scope
The Monstrum Tactical S2732-R-RG is a high performance tactical scope, providing crystal clear optics at 2 to 7 times magnification for close to mid range shooting.It comes equipped with an illuminated Rangefinder reticle which can be viewed in red or green illumination and in multiple brightness intensities, or viewed in black without illumination, for a suitable sight picture regardless of lighting or environment. Crafted from aircraft grade aluminum, the scope is both sturdy and lightweight, with a 1 inch sealed, nitrogen charged tube for resistance to water and fog. The scope is 9.6 Inches in length, 2 Inches in width, 2 Inches in height and 12 ounces in weight. It comes with lens covers and one 3V CR1632 battery. Available in Black or Flat Dark EarthThe package also includes a set of 1 inch high profile scope rings for optimum scope placement.![]()
Specifications for Monstrum 2-7x32 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Monstrum |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Reticle: | Illuminated Rangefinder |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Eye Relief: | 3.5 - 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 12 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Shockproof: | Yes |
| Included Accessories: | Detachable Throw Lever, Standard Scope Rings, CR1632A Battery, Lens Cloth, Lens Cover |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Package Contents:
- Monstrum 2-7x32 Rifle Scope