Tap Tap to Zoom
Code: MR-RD-MO002SP-901141141
MPN: 901141141
UPC: 810013525526
The Meprolight MPO PRO-F Beretta 1301 Tactical/A300 Reflex Red Dot Sight Mount was intended to function as the perfect red dot rifle scope for virtually any shooter trying to find top quality optics. An effective red dot rifle sight makes it simple to find your target rapidly and re-acquire immediately after your shot. And because of the Meprolight MPO PRO-F Beretta 1301 Tactical/A300 Reflex Red Dot Sight Mount, locating a top of the range red dot rifle scope has never been a more suitable option. Made using excellent optics and extremely rugged housing supplies, these Red Dot Sights from Meprolight offers you many years of effective and competent service. Meprolight has been generating some of the best red dot sights for a reasonable length of time, and the Meprolight MPO PRO-F Beretta 1301 Tactical/A300 Reflex Red Dot Sight Mount is the verification of their resolve for supplying you with red dot sights that will not ruin your bank account. For a good way to verify that you are shooting with some of the most useful optics accessible to shooters, select the Meprolight MPO PRO-F Beretta 1301 Tactical/A300 Reflex Red Dot Sight Mount.
| Manufacturer: | Meprolight |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Black Hard Coat Anodize |
| Fabric/Material: | CNC Machined 6061-T6 Aluminum |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta A300, Beretta 1301 Tactical |
| Length: | 2.75 in |
| Width: | 0.03 in |
| Weight: | 0.25 lb |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Optic Cut: | Trijicon RMR |
| Gun Type: | Shotgun |