Tap Tap to Zoom
Code: MR-RD-MO003SP-901141142
MPN: 901141142
UPC: 810013525533
Perfect for virtually any shooter, the Meprolight MPO PRO-F Mossberg Model 590/930 Reflex Red Dot Sight Mount will help you swiftly find prey, helping you to become more successful with your shots. An efficient red dot rifle sight enables you to find your target swiftly and re-acquire following your shot. And thanks to the Meprolight MPO PRO-F Mossberg Model 590/930 Reflex Red Dot Sight Mount, acquiring a top of the line red dot scope has never been a better notion. Built using good quality optics and extremely rugged housing components, these Red Dot Sights from Meprolight can provide numerous years of trustworthy and effective service. Meprolight has been developing some of the finest red dot sights for a number of years, and the Meprolight MPO PRO-F Mossberg Model 590/930 Reflex Red Dot Sight Mount is the verification of their commitment to supplying you with red dot sights which don't demolish your wallet. For anyone who is wanting to buy a top of the line red dot sight that will not eliminate your wallet, purchase the Meprolight MPO PRO-F Mossberg Model 590/930 Reflex Red Dot Sight Mount.
| Manufacturer: | Meprolight |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Black Hard Coat Anodize |
| Fabric/Material: | CNC Machined 6061-T6 Aluminum |
| Gun Make: | Mossberg |
| Gun Model: | Mossberg Model 930, Mossberg Model 590 |
| Length: | 2.75 in |
| Width: | 0.03 in |
| Weight: | 0.25 lb |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Optic Cut: | Trijicon RMR |
| Gun Type: | Shotgun |