12:54
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Meprolight MVO 1-8x28 FFP MRAD
1 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
2 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
3 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
4 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
5 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
6 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
7 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
8 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
9 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
10 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
11 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
12 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
13 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
14 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
15 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
16 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
17 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
18 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
19 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
20 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
21 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
22 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
23 of 23 images
Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass M1 MRAD, Black, 901245701
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Reticle:
- MRAD
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 39.5 lb
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
Code: MR-RS-MO12RS-901245701
MPN: 901245701
UPC: 810013525021
List: $1,704.99Save $155.00
$1,549.99
Product Info for Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane
The MVO 1-8x28 is a versatile low power variable optic for dynamic, on-the-move engagements with a wide field of view. Daylight bright dual color illumination makes them suitable for various scenarios, from close-quarters engagements to medium-range targets.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Meprolight |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | MRAD |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 3.74 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 39.5 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Caliber: | .338 Lapua Magnum |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Operating Temperature: | -40 - 160 Fahrenheit |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane
- High-quality German Schott glass
- Multi-Coated Lenses for minimal glare and reflection
- Low aberration-optimized image quality with 92% Light Transmittance
- Edge to edge sharpness, high contrast, and high-resolution
- Reliable adverse temperature and environmental performance
- Intuitive lockable and zero-resettable Windage and Elevation Turrets, serrated and oversized for use with gloves
- Detachable Throw Lever Extension for fast magnification zoom
Package Contents:
- Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane