02:23
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Midwest Industries Combat Rail HD Handguard
1 of 7 images
Midwest Industries 13.5in .308 High Combat Rail HD M-LOK Handguard, MWI-MI-CRMHD-308H-13.5
2 of 7 images
Midwest Industries CRM HD 308 High Combat Rail AR-10 M-LOK Handguard, 15in, MWI-MI-CRMHD-308H-15.0
3 of 7 images
Midwest Industries 13.5in .308 High Combat Rail HD M-LOK Handguard, MWI-MI-CRMHD-308H-13.5
4 of 7 images
Midwest Industries AR-10 CRM HD 308 M-Lok High Combat Rail Handguard, 13.5in, MI-CRMHD-308H-13.5
5 of 7 images
Midwest Industries 13.5in .308 High Combat Rail HD M-LOK Handguard, MWI-MI-CRMHD-308H-13.5
6 of 7 images
Midwest Industries 13.5in .308 High Combat Rail HD M-LOK Handguard, MWI-MI-CRMHD-308H-13.5
7 of 7 images
Midwest Industries 13.5in .308 High Combat Rail HD M-LOK Handguard, MWI-MI-CRMHD-308H-13.5
Tap Tap to Zoom
Product Videos
2 Models Available
Weight
All
Handguard Length
All
Search
List: $279.95Save $5.00
$274.95
List: $289.95Save $10.00
$279.95
Product Info for Midwest Industries CRM HD 308 High Combat Rail AR-10 M-LOK Handguard
The Combat Rail HD Handguard .That redefines durability and performance. Engineered for maximum rigidity and extreme use.![]()
Specifications for Midwest Industries CRM HD 308 High Combat Rail AR-10 M-LOK Handguard:
| Manufacturer: | Midwest Industries |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Inner Diameter: | 1.3 in |
| Outer Diameter: | 1.85 in |
| Height: | 3.9 in |
Features of Midwest Industries CRM HD 308 High Combat Rail AR-10 M-LOK Handguard
- Shape and profile are designed for maximum rigidity and extreme use
- Minimal point of impact shift for NV aiming devices
- Longer 4140 Barrel nut to provide stability of the handguard
- Machined heavy-duty anti-rotation tabs
- Uses the MI patented torque plate to provide no forward movement of the handguard
- Two steel anti-rotation QD sockets for maximum strength and placed to minimize gun roll
Package Contents:
- Midwest Industries CRM HD 308 High Combat Rail AR-10 M-LOK Handguard