1 of 1 images
Midwest Industries Handguard, MCX Virtus, 12.5in, M-LOK, Aluminum, Black, MIMCXV125
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $219.95Save $10.00
$209.95
List: $219.95Save $10.00
$209.95
Product Info for Midwest Industries MCX Virtus 12.5in Handguard M-LOK
This handguard is designed to fit the Sig Sauer MCX Virtus. Made from 6061 aluminum, with a hard coat anodized finish, this rail is sure to stand up to any type of shooter. It features 46 M-LOK compatible slots, making it easy to attach your favorite accessories.![]()
Specifications for Midwest Industries MCX Virtus 12.5in Handguard M-LOK:
| Manufacturer: | Midwest Industries |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer MCX |
| Handguard Length: | 12.5 in |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Inner Diameter: | 1.46 in |
| Handguard Material: | 6061 Aluminum |
| Weight: | 8.7 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Additional Features: | Virtus |
| Width: | 1.67 in |
| Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | USA |
| Height: | 2.4 in |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
Features of Midwest Industries MCX Virtus 12.5in Handguard M-LOK:
- Advanced ergonomic shape improves the feel and handling of your MCX Virtus;
- Easy no gunsmith installation;
- Features 46 full M-Lok compatible slots for maximum versatility;
- Heat treated 4140 retaining clip with phosphate finish;
- Includes one five slot M-Lok compatible rail section
Package Contents:
- Midwest Industries MCX Virtus 12.5in Handguard M-LOK