1 of 2 images
NcSTAR Compact Rifle Scope - 4x20.22 & Air Gun Scope / Blue / Ring SCA420B Rifle Scope
2 of 2 images
NcSTAR Compact 4x20 Air Gun Rifle Scope, Black, Duplex Reticle - SCA420B
Tap Tap to Zoom
Documents
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $18.99Save 39%
$11.49
List: $18.99Save 32%
$12.99
Product Info for NcSTAR Compact Rifle Scope - 4x20.22 & Air Gun Scope / Blue / Ring SCA420B Rifle Scope
NcSTAR Compact Rifle Scope - 4x20.22 & Air Gun Scope / Blue / Ring SCA420B on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for NcSTAR Rifle Scopes.![]()
Specifications for NcSTAR Compact Rifle Scope - 4x20.22 & Air Gun Scope / Blue / Ring SCA420B Rifle Scope:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 0.75 in |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 26.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 2.5 in |
| Color: | Black |
| Length: | 7.88 in |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of NcSTAR Compact Rifle Scope - 4x20.22 & Air Gun Scope / Blue / Ring SCA420B Rifle Scope:
- Classic design in small package - Air gun compatible - Fixed Power Magnification - Multi Coated Lenses - Includes lens covers MAGNIFICATION: 4X - TUBE DIA
- .75 - OBJECTIVE DIA
- (MM) 20.00 FOV (FEET AT 100 YARDS) 26.2 - EYE RELIEF (in) 2.5 - EXIT PUPIL(MM) 5 RETICLE: PLEX - EXTERIOR FINISH: MATTE BLACK LENS COATING: BLUE - MOUNT INCLUDED: DOVETAIL RINGS
Package Content:
- Compact Rifle Scope - 4x20.22 & Air Gun Scope / Blue / Ring