1 of 6 images
NcSTAR Illuminated Compact Rifle Scope - 3-9x42E Ill. Scope / Ruby SEC3942R Rifle Scope
2 of 6 images
NcSTAR Illuminated Compact Rifle Scope - 3-9x42E Ill. Scope / Ruby SEC3942R Rifle Scope
3 of 6 images
NcSTAR Illuminated Compact Rifle Scope - 3-9x42E Ill. Scope / Ruby SEC3942R Rifle Scope
4 of 6 images
NcSTAR Illuminated Compact Rifle Scope - 3-9x42E Ill. Scope / Ruby SEC3942R Rifle Scope
5 of 6 images
NcSTAR Illuminated Compact Rifle Scope - 3-9x42E Ill. Scope / Ruby SEC3942R Rifle Scope
6 of 6 images
NcSTAR Illuminated Compact Rifle Scope - 3-9x42E Ill. Scope / Ruby SEC3942R Rifle Scope
Tap Tap to Zoom
Documents
- Reticle:
- Illuminated P4 Sniper
- Tube Diameter:
- 1 in
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 12.1 oz
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: NC-RS-SEC3942R
MPN: SEC3942R
UPC: 814108010539
List: $72.99Save $5.00
$67.99
Product Info for NcSTAR Illuminated Compact Rifle Scope - 3-9x42E Ill. Scope / Ruby SEC3942R Rifle Scope
NcSTAR Illuminated Compact Rifle Scope - 3-9x42E Ill. Scope / Ruby SEC3942R on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for NcSTAR Rifle Scopes.![]()
Specifications for NcSTAR Illuminated Compact Rifle Scope - 3-9x42E Ill. Scope / Ruby SEC3942R Rifle Scope:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Illuminated P4 Sniper |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 4.7 - 14 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 12.5 - 37.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 12.1 oz |
| Length: | 7.52 in |
| Illumination Type: | LED |
| Optical Coating: | Ruby |
| Brightness Settings: | 7 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of NcSTAR Illuminated Compact Rifle Scope - 3-9x42E Ill. Scope / Ruby SEC3942R Rifle Scope:
- Variable Power Scopes with superb zooming capabilities - Multi Coated Lenses - One piece anodized aluminum main tubes MAGNIFICATION: 3X-9X - TUBE DIA
- 1in - OBJECTIVE DIA
- (MM) 42.00 - FOV (FEET AT 100 YARDS) 37.7-12.5 EYE RELIEF (in) 3.00 - EXIT PUPIL(MM) 14-14.7 - RETICLE: P4 SNIPER CLICK VALUE : 1/2 M.O.A EXTERIOR FINISH: MATTE BLACK - LENS COATING: RUBY - MOUNT: NONE
Package Content:
- Illuminated Compact Rifle Scope - 3-9x42E Ill. Scope / Ruby