Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- P4 Sniper
- Tube Diameter:
- 1 in
- Illumination Color:
- Green, Red
- Color:
- Black
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: NC-RS-SEEFB3940G
MPN: SEEFB3940G
UPC: 814108018313
Product Info for NcSTAR 3-9x40 Shooter Series II Rifle Scope
The NcStar Shooter II 3-9x40mm Rifle Scope w/ Dual Illuminated P4 Sniper Reticle SEEFB3940G has been designed to be the ideal Rifle Scope for any shooting enthusiast. This Rifle Scope from NcSTAR is made with Multi-Coated Lenses that will provide you with incredibly clear images throughout the day. For a great looking Rifle Scope that won't let you down, choose the NcStar Shooter 2 3-9x40mm Rifle Scope!![]()
Specifications for NcSTAR 3-9x40 Shooter Series II Rifle Scope:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | P4 Sniper |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 4.44 - 13.33 mm |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Field of View, Linear: | 36.6 ft at 100 yds |
| Color: | Black |
| Illumination Type: | LED |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of NcStar 3-9x40mm Shooter Series Rifle Scope:
- Removable Sunshade
- Multi-Coated Lens
- Adjustable Objective to Maximize Target Clarity
Package Contents:
- NcStar Shooter II 3-9x40mm Rifle Scope w/ Dual Illuminated P4 Sniper Reticle SEEFB3940G