Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Duplex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 9.6 oz
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: NC-RS-SPB2732B
MPN: SPB2732B
UPC: 814108011079
Product Info for NcSTAR Pistolero Rifle Scope - 2-7x32 Pistol Scope / Blue / Ring
The NcSTAR Blue/Ring Pistolero Rifle Scope is a perfect addition to any rifle enthusiasts inventory. With the NcSTAR Riflescopes long eye relief for extended mounting capability you can easily track your target over a long period without eye strain. Thanks to the NcSTAR Pistolero Rifle Scopes multi-coated lenses and variable power magnification eye strain will be a thing of the past. The NcSTAR 2-7x32 Pistolero Rifle Scope is a great bang for your buck with its one-inch aluminum weaver style rings and lens caps.![]()
Specifications for NcSTAR Pistolero Rifle Scope - 2-7x32 Pistol Scope / Blue / Ring:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 4.6 - 16.46 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 14 - 4.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 8.7 - 10.67 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 9.6 oz |
| Length: | 11 in |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of NcSTAR Pistolero Rifle Scope - 2-7x32 Pistol Scope / Blue / Ring:
- Long eye relief for extended mounting capability - Multi coated lenses - variable power magnification - Non-illuminated reticle Includes one inch aluminum weaver style rings and lens caps - MAGNIFICATION: 2X-7X - TUBE DIA
- 1" OBJECTIVE DIA
- (MM) 32.00 - FOV (FEET AT 100 YARDS) 14-4.5 - EYE RELIEF (in) 8.7-10.68 EXIT PUPIL(MM) 16-4.6 - RETICLE: PLEX - CLICK VALUE : 1/4 M.O.A EXTERIOR FINISH: MATTE BLACK - LENS COATING: BLUE - MOUNT INCLUDED: WEAVER STYLE RINGS
Package Contents:
- NcSTAR Pistolero Rifle Scope - 2-7x32 Pistol Scope / Blue / Ring, NC-RS-SPB2732B