1 of 2 images
NcSTAR STR Series Full-Size Scope Rifle Scope, 4-16x44mm, 30mm Tube, Green/Red Illumination, P4 Sniper, Green Lens, Black SEEFP41644G
2 of 2 images
NcSTAR STR Series Full-Size Scope Rifle Scope, 4-16x44mm, 30mm Tube, Green/Red Illumination, P4 Sniper, Green Lens, Black, SEEFP41644G
Tap Tap to Zoom
Documents
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Reticle:
- P4 Sniper
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
Code: NC-RS-STRFSRS2-SEEFP41644G
MPN: SEEFP41644G
UPC: 848754011473
On Sale
List: $169.99Save 31%
$117.99
Product Info for NcSTAR STR Series Full-Size Scope 4-16x44mm Rifle Scope
30mm 4X-16X variable magnification scope with Green & Red Illuminated P4 Sniper glass etched reticle![]()
Specifications for NcSTAR STR Series Full-Size Scope 4-16x44mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | P4 Sniper |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 2.75 - 11 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 6.8 - 26.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of NcSTAR STR Series Full-Size Scope 4-16x44mm Rifle Scope
- Glass etched P4 Sniper Reticle with Green and Red illumination. Quick and easy access extended lever magnification ring. 45 offset rheostat knob with 5 brightness settings for each colored reticle.Side parallax adjustment knob, for more accurate and consistent long range shooting. Fully multi coated optics for optimum clarity. 30mm aluminum main scope body construction. Black Anodized finish. Waterproof, Shockproof, Fog proof capable of withstanding the harshest conditions.
Package Contents:
- NcSTAR STR Series Full-Size Scope 4-16x44mm Rifle Scope