Tap Tap to Zoom
- Color:
- Navy/Navy
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 34.7 in
- Height:
- 10.5 in
- Depth/Thickness:
- 3.4 in
Code: NGR-GB-SPSGC-1654LR-5165
MPN: 1654LR/5165
UPC: 819129012289
Product Info for Negrini O/U Sporter Shotgun Case
The Negrini 1654LR/5165 shotgun hard case is perfect for any O/U trap, skeet or sporting shotgun with barrels up to 33.7in. The 1654 Series gun case features a padded luxury interior with separate compartments for your stock and receiver, barrel and forend and accessories. A high rib barrel sits vertical in the gun case with the forend off. There is extra room for the stock with high combs. This gun case is perfect for air travel, car, club and home.![]()
Specifications for Negrini O/U Sporter Shotgun Case:
| Manufacturer: | Negrini |
| Color: | Navy/Navy |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | ABS |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 34.7 in |
| Height: | 10.5 in |
| Depth/Thickness: | 3.4 in |
| Overall Length: | 34.7 in |
Features of Negrini O/U Sporter Shotgun Case:
- International air travel certified
- Hardened steel combination Locks for security
- Lightweight air travel without all the extra baggage fees
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Negrini O/U Sporter Shotgun Case