Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: NI-BI-7485
MPN: 7485
UPC: 018208074853
Product Info for Nikon ProStaff ATB 10x25mm Waterproof All Terrain Porro Prism Binoculars
Incredibly small and lightweight, Nikon ProStaff Waterproof 10x25mm All Terrain Binoculars are tough as nails and can go anywhere and take whatever you-or nature-dish out along the way. Long eye relief (15+mm), turn and slide rubber eyecups and a click-stop diopter adjustment are just a few of the user-friendly features on this Waterproof Binoculars. The rubber-armored body, aspherical eyepiece lenses, lead-and-arsenic-free Eco-Glass are things you would expect to pay much more for. Add multicoated Nikon optics and waterproof, fogproof, performance and you really have great value in a Waterproof Binoculars. Nikon has engineered the optical system in Nikon 7485 ProStaff ATB Waterproof 10x25mm Binoculars to deliver close focus distances of under ten-feet. And the field of view ranges from 330 feet in the 8-power to 220 feet in the 12-power model. The ergonomic body design of this Waterproof Binoculars allows for extended viewing sessions in total comfort. Nikon 10x25mm ProStaff ATB Binoculars are backed by Nikon's 25 Year Limited Warranty and No-Fault Repair/Replacement Policy.![]()
Specifications for Nikon ProStaff ATB 10x25mm Waterproof All Terrain Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 15.9 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 262 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 9.2 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 2.8 in |
| Weight: | 12.9 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Brightness Index: | 6.3 |
| Fogproof: | Yes |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Objective Lens Material: | Eco-Glass |
| Armoring: | Rubber Armored |
Features of Nikon ProStaff 10x25mm Waterproof Binocular:
- 100% Waterproof/Fogproof.
- Compact and lightweight.
- Aspherical eyepiece lenses provide crisp, distortion-free field of view.
- Long eye-relief for eyeglass wearers.
- Rubber armored, polycarbonate body.
- Eco-glass lenses and prisms for high performance and weight-savings.
- Twist-up eyecups for easy viewing.
Package Contents:
- Nikon ProStaff 10x25mm Waterproof Binocular