Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: NI-BI-8217
MPN: 8217
UPC: 018208082179
Product Info for Nikon Trailblazer ATB Waterproof Compact 8x25mm Roof Prism Binoculars
These Nikon Trailblazer ATB Waterproof Compact 8x25 Binoculars provide incredible clarity for an affordable price. Nikon designed these Compact Binoculars with multi-coated optics for enhanced brightness and resolution anywhere. Nikon Trailblazer ATB 8x25mm Roof Prism Binoculars offer a wide field of view in a compact, rugged design that's built to perform in any weather conditions. Get your Nikon Trailblazer ATB 8x25 Fogproof Binoculars to get the best views while scanning the hunting grounds.![]()
Specifications for Nikon Trailblazer ATB Waterproof Compact 8x25mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 429 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.12 in |
| Weight: | 9.9 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Brightness Index: | 9.6 |
| Fogproof: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Eyecups Types: | Turn-and-Slide |
Features of Nikon Trailblazer ATB Waterproof Compact 8x25 Binoculars:
- 100% Waterproof, Fogproof
- Compact and rugged design
- Nitrogen filled and O-ring sealed
- Wide field of view
- Rubber armored body
- Turn-and-slide eyecups
Package Contents:
- Nikon Trailblazer ATB Waterproof Compact 8x25 Black Binoculars 8217