Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Black
Code: NI-BI-N1ABA10-16807
MPN: 16807
UPC: 018208168071
Product Info for Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular
The Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular was developed to be the ideally suited binocular for just about any application. A top quality binocular is usually a useful tool to have with you in almost any situation. And because of the Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular, operating a top of the line binocular hasn't ever been simpler. To help be sure you are functioning with some of the most effective equipment that the binocular sector has to offer, these Binoculars from Nikon are produced utilizing prime quality optics. Nikon has been widely used within the optics community for several years, and the Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular is the outcome of their dedication to providing you durable and reputable products which will not eliminate your wallet along the way. Here at Tactical-Store, it truly is our responsibility to ensure that you leave with the ultimate solution for all of your optical needs, and the Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular is among the many binoculars that we are pleased to deliver our consumers. If you're looking for that best option to make sure to are looking at clear and dazzling images, select the Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular.
Specifications for Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 19.6 mm |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Central |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 193 mm |
| Weight: | 34.5 oz |
| Fabric/Material: | Aluminium Alloy |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 200 mm |
Features of Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular
- Ergonomic design for excellent handling and a secure grip
- Multilayer-coated lenses and large objective lens diameter for delivering bright, clear images
- Rubber armouring for shock resistance and a firm, comfortable grip
- Aluminium alloy body employed for enhanced durability
- Long eye relief design ensures a clear field of view, even for eyeglass wearers
Package Contents:
- Nikon Action Binocular 7X50mm Porro Prism Binocular