Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Dielectric Coating, ED Glass, Fogproof, Locking Diopter, Oil & Water Repellent Coating, Phase Coating, Waterproof
Code: NI-BI-NM7830BL-16763
MPN: 16763
UPC: 018208167630
Product Info for Nikon M7 8x30mm Roof Prism Binoculars
The name MONARCH has always been synonymous with optical excellence. Compact MONARCH M7 8x30 binoculars take that performance to a new level, pushing resolution, brightness and field of view even further. Compact 30mm objectives with 8x magnification deliver the widest view in the series with convenient portability. An incredible Nikon optical system with ED glass and multilayer lens and prism coatings produces outstanding low-light capabilities, lifelike colors and extreme resolution at any distance. Long eye relief with turn-and-slide eyecups for easy adjustments, a locking diopter, a new oil and water repellent lens coating plus a waterproof, fogproof rubber-armored design and more make this next generation worthy of the MONARCH name.![]()
Specifications for Nikon M7 8x30mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 15.1 mm |
| Exit Pupil: | 3.8 mm |
| Field of View, Linear: | 435 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 8.3 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Length: | 4.7 in |
| Weight: | 16.4 oz |
| Included Accessories: | Oil & Water Repellent Coating, ED Glass, Phase Coating, Waterproof, Fogproof, Dielectric Coating, Locking Diopter |
Features of Nikon M7 8 x 30 Roof Prism Binoculars
- Wide interpupillary range
- Fully multicoated optics, free of lead and arsenic
- Quick focusing
- Sophisticated rubber armored exterior design provides shock resistance and a firm comfortable gripTurn-and-slide rubber eyecups
- Flip-down objective lens covers
- Locking diopter adjustment control maintains your personal setting
- Nikons legendary ED (Extra-low Dispersion) glass lenses
- Dielectric High-Reflective Multilayer Prism Coating
- Extremely wide field of view
- Phase-correction coated prisms
- Smooth central focus knob
- Oil/Water repellent coating-applied to eyepiece and objective lens surfaces
- Lightweight, slim design
- Long eye relief, perfect for eyeglass wearersWaterproof (up to 1m/3.3ft for 10 minutes) and nitrogen-purged for fog-free performance
Package Contents:
- Nikon M7 8 x 30 Roof Prism Binoculars