Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- 2
- System/Lens Resolution:
- 30 lp/mm
- Weight:
- 19.1 oz
- Included Accessories:
- Standard
- Additional Features:
- Memory - SD card, up to 32 GB
Code: NW-NVN-NOIGM3X-IC
MPN: NOIGM3X-IC
UPC: 635328171110
Product Info for Night Owl Optics iGen 2.6x41 mm Image Capture Night Vision Monocular NOIGM3X-IC
The Night Owl Optics iGen Night Vision Monocular is the world's only night vision monocular that also takes pictures. These Night Vision Monoculars from Night Owl Optics can capture black and white images onto a secure digital (SD) memory card. In addition to its photographic capabilities, the Night Owl Optics iGen NOIGM3X-IC Night Vision Monocular is a high quality product for day or night viewing thanks to the enhanced infrared sensitivity . These features will give users of the Night Owl Optics iGen Image Capture Monocular a new night vision experience with integrated photographic capability.![]()
Specifications for Night Owl Optics iGen 2.6x41 mm Image Capture Night Vision Monocular NOIGM3X-IC:
| Manufacturer: | Night Owl Optics |
| Night Vision Generation: | 2 |
| System/Lens Resolution: | 30 lp/mm |
| Battery Type: | AA |
| Weight: | 19.1 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Additional Features: | Memory - SD card, up to 32 GB |
| Magnification: | 2.6 x |
| Objective Lens Diameter: | 41 mm |
| Field of View, Linear: | 630 ft at 1000 yds |
| Focus Range: | 16 in to Infinity |
| Battery Life: | 2.3, continuous use with IR on High hours, 4.5 hours |
| Water Resistance Level: | None |
| Battery Quantity: | 4 |
| Magnification Type: | Fixed |
| Attachment Type: | Tripod |
| Dimensions: | 9 x 4 x 2.5 in |
Features of Night Owl Optics iGen Image Capture Night Vision Monocular NOIGM3X-IC
- Model: NOIGM3X-IC
- Magnification: 2.6x
- Angle of View: 12 degrees
- Field of View: 70 ft @ 330 ft
- Range of View: 16" to Infinity, 30 lp/mm
- Resolution: Edge to Edge
- Power Supply: 4 AA Batteries (not included)
- Weight: 19.1 oz
- Dimensions: 9.0" x 4.0" x 2.5"
- Ambient light amplification of 650 times
- Works day or night
- Variable Frame Rate - user adjustable exposure time to enhance light-gathering capability. From 2 fps to 30 fps
- Infrared Intelligence - 3 modes. Wattage adjusts automatically as needed for varying levels of darkness
- Enhanced infrared sensitivity - double that of intensifier tube technology
- Variable display brightness
- Clarity across the screen - edge to edge
- Programmable time out features
- Color output choices
- Video composite output
Package Contents:
- Night Owl Optics iGen Image Capture Night Vision Monocular NOIGM3X-IC
- Carry case
- Image Capture memory card