Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- 1
- Image Intensifier Tube:
- Gen 1
- Diopter Adjustment Range:
- -4 - 4 dpt
- Weight:
- 16 oz
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
- Image Intensifier Color:
- Green Phosphor
Code: NW-NVN-NOXM50-EE
MPN: NOXM50
UPC: 635328171219
Product Info for Night Owl NexGen I 5x50mm Night Vision Monocular
The Night Owl NexGen I Compact Monocular 50mm features the latest technology to deliver brighter night vision images. Identify your target quickly and accurately with these lightweight Night Vision Monoculars from Night Owl Optics. The Night Owl NexGen I Rugged 50mm Monocular provides both excellent light transmission and added magnification. Even in total darkness, the Night Owl NexGen I Ergonomic Monocular 50mm creates clear images for outdoor adventurers and security professionals.![]()
Specifications for Night Owl NexGen I 5x50mm Night Vision Monocular:
| Manufacturer: | Night Owl Optics |
| Night Vision Generation: | 1 |
| Image Intensifier Tube: | Gen 1 |
| Field of View, Angle: | 15 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Battery Type: | 3V 123 Lithium |
| Weight: | 16 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Magnification: | 5 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Battery Life: | 45 - 100 hours |
| Water Resistance Level: | None |
| Image Intensifier Color: | Green Phosphor |
| Attachment Type: | None |
| Magnification Type: | Fixed |
| Dimensions: | 7.75 x 3.79 x 2.48 in |
| Minimum Focus Distance: | 5.7 ft |
| Blade Material: | Rubber |
Features of Night Owl NexGen I Compact Monocular 50mm NOXM50:
- 5x magnification
- High-quality generation-1 image intensifier tube
- Built-in columnated infrared illuminator for use in complete darkness or to improve target recognition in any environment
- Objective and ocular lenses constructed of high-quality all-glass optics
- Soft-touch rubberized finish
- Impact-resistant molded thermoplastic lens housing
Package Contents:
- Night Owl NexGen I Durable Monocular 50mm NOXM50
- Carry Bag