Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Diopter Adjustment Range:
- -4 - 4 dpt
- Reticle:
- 3 each in black and white
- Illumination Color:
- Black, White
- Night Vision Generation:
- Digital
- Resolution:
- 640x480 pixels
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Lens tissue
- Battery Quantity:
- 4
Code: NW-NVR-NDRS-NIGHTSHOT
MPN: NIGHTSHOT
UPC: 635328171196
Product Info for Night Owl Optics NightShot 3x40mm NV Rifle Scope
This high performance Night Owl Optics NightShot Night Vision Rifle Scope is a fantastic low-cost solution for your night vision sighting needs. With a 3x magnification with a range of 100 yards in typical nighttime environments, these Night Vision Rifle Scopes by Night Owl Optics will help you see in the dark to quickly acquire your target and be completely aware of your situation. The Night Owl Optics NightShot 3x Scope is designed to withstand the recoil of .30 rifle calibers and lower, non magnum, and are weatherproofed for operation in a wide variety of conditions. The Night Owl Optics NightShot Weatherproof NV Rifle Scope is packed full of advanced features and technology that will amaze you and boost your accuracy when it counts!![]()
Specifications for Night Owl Optics NightShot 3x40mm NV Rifle Scope:
| Manufacturer: | Night Owl Optics |
| Magnification: | 3 x |
| Eye Relief: | 2.7 in |
| Battery Type: | AA |
| Length: | 13.19 in |
| Width: | 2.71 in |
| Height: | 4 in |
| Weight: | 1.3 lb |
| Range of Detection: | 10 - Infinity ft |
| Color: | Black |
| Video Record Resolution: | 640x480 pixels |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Focus Range: | 100 yds to infinity |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Finish: | Matte |
| Reticle: | 3 each in black and white |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | White, Black |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Refresh Rate: | 30 Hz |
| Resolution: | 640x480 pixels |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Adjustment Range: | 0.25 in |
| Field of View, Angle: | 5.6 degrees |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Plastic |
| Battery Life: | Approximately 3 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Fabric/Material: | Thermoplastic |
| Digital: | Yes |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Lens tissue |
| Battery Quantity: | 4 |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Magnification Type: | Fixed |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.5 MOA |
Features of Night Owl Optics NightShot Night Vision Rifle Scope, NW-RS-NDRS:
- 3x magnification
- 100 yd range in nighttime environment
- Built-in infrared illuminator
- Weatherproof
- High resolution, 640x480 display
- 1/4 inch at 50 yards windage and elevation adjustments
- Weaver and Picatinny mounting
- 3 black and white reticles
- Approximately 3hrs battery life with 4AA batteries
- Applications include rifle, paintball, airsoft, and pellet guns under .30 caliber and non-magnums
Package Contents:
- Night Owl Optics NightShot 3x NV Rifle Scope, NW-RS-NDRS