Tap Tap to Zoom
- Color:
- Throwback Camo
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 48 in
- Width:
- 10 in
- Height:
- 2.5 in
- Additional Features:
- Scoped Rifle Case
Code: OG-GC-BD240TBC-BD240TBC
MPN: BD240TBC
UPC: 672352016413
Product Info for Bulldog Cases & Vaults Extreme Scoped Rifle Case
Transport your firearm in style aided by the Bulldog Cases & Vaults Extreme Scoped Rifle Case. The right bag helps make your firearm simple to transport and take with you to the range. And due to the Bulldog Cases & Vaults Extreme Scoped Rifle Case, access to a great soft case hasn't ever been less complicated. In an effort to provde the most efficient merchandise around, Bulldog Cases & Vaults makes these Gun Cases out of some of the best attainable resources and development. For countless years, Bulldog Cases & Vaults has been a big name inside the soft weapon case field, and the Bulldog Cases & Vaults Extreme Scoped Rifle Case is the result of their commitment to supplying you with the best case for your exact specifications. At Tactical-Store, we have made it our main concern to be sure that you leave with the firearm bag that you are trying to find, and the Bulldog Cases & Vaults Extreme Scoped Rifle Case is certainly one that we are extremely happy to present our customers. For a fantastic way to be sure that you are carrying your weapon in the most beneficial way you can, pick the Bulldog Cases & Vaults Extreme Scoped Rifle Case.
Specifications for Bulldog Cases & Vaults Extreme Scoped Rifle Case:
| Manufacturer: | Bulldog Cases & Vaults |
| Color: | Throwback Camo |
| Fabric/Material: | 1000D Heavy-Duty Nylon |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 48 in |
| Width: | 10 in |
| Height: | 2.5 in |
| Additional Features: | Scoped Rifle Case |
Features of Bulldog Cases & Vaults Extreme Scoped Rifle Case
- Case shape accommodates scoped and non-scoped rifles
- Removable, adjustable shoulder strap with all metal swivels
- 2 1/4in total extra thick soft, close cell padding
- Full length zipper with pull
- Durable, heavy-duty nylon water-resistant outer shell
- Zippered accessory pocket
- Soft, fur inner lining for maximum protection
- Heavy-duty double stitching
Package Contents:
- Bulldog Cases & Vaults Extreme Scoped Rifle Case