Tap Tap to Zoom
- Color:
- Camoflage
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 36 in
- Width:
- 3 in, 13 in
- Height:
- 3 in, 13 in
- Additional Features:
- Scoped Rifle Case
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
Code: OG-GC-BDT3536TBC-BDT35-36TBC
MPN: BDT35-36TBC
UPC: 672352016451
Product Info for Bulldog Cases & Vaults Deluxe Single Tactical Rifle Case
The Bulldog Cases & Vaults Deluxe Single Tactical Rifle Case was manufactured to be the most suitable method to transport your weapon. An appropriate carry bag will make your weapon easy to travel with and take with you to the range. And thanks to the Bulldog Cases & Vaults Deluxe Single Tactical Rifle Case, admittance to an outstanding soft case hasn't ever been easier. Made using some of the most reliable components accessible in today's market, these Gun Cases through the experienced shooters at Bulldog Cases & Vaults can provide numerous years of effective and reliable use. For quite some time, Bulldog Cases & Vaults has been a big name within the soft gun case market, and the Bulldog Cases & Vaults Deluxe Single Tactical Rifle Case is the consequence of their commitment to providing you the most effective case for your exact needs. Here at Tactical-Store, we've made it our top priority to be sure that you depart with the gun bag that you are on the lookout for, and the Bulldog Cases & Vaults Deluxe Single Tactical Rifle Case is certainly one that we're extremely happy to offer our shoppers. If you are looking for a fantastic way to ensure that you are operating with the best possible weapon carrying bag, select the Bulldog Cases & Vaults Deluxe Single Tactical Rifle Case.
Specifications for Bulldog Cases & Vaults Deluxe Single Tactical Rifle Case:
| Manufacturer: | Bulldog Cases & Vaults |
| Color: | Camoflage |
| Fabric/Material: | 600 Denier Poly/Canvas |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 36 in |
| Width: | 13 in, 3 in |
| Height: | 13 in, 3 in |
| Additional Features: | Scoped Rifle Case |
| Padding: | Yes |
| Pockets: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
Features of Bulldog Cases & Vaults Deluxe Single Tactical Rifle Case
- Zippered rifle compartment w/adjustable velcro ties
- Zippered accessory and extra magazine compartment
- Deluxe padded backpack straps
- MOLLE compatible
- 3 velcro accessory pockets w/ buckles
Package Contents:
- Bulldog Cases & Vaults Deluxe Single Tactical Rifle Case