Tap Tap to Zoom
Product Info for Bulldog Cases & Vaults Compact Day Back Pack
The Bulldog Cases & Vaults Compact Day Back Pack was developed to be the ideal product for anybody needing an outstanding option.![]()
Developed using several of the most robust and long lasting substances around, these Backpacks via Bulldog Cases & Vaults will provide you with a product that will give you many years of dependability.
Bulldog Cases & Vaults has been developing top quality products for a number of years, and the Bulldog Cases & Vaults Compact Day Back Pack is their approach to showing you just how much they are concerned.
At Tactical-Store, we ensure that it is our obligation to get the perfect solution for your requirements, and featuring the Bulldog Cases & Vaults Compact Day Back Pack is one thing that we're pleased to offer.
Specifications for Bulldog Cases & Vaults Compact Day Back Pack:
| Manufacturer: | Bulldog Cases & Vaults |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 2.6 lb |
| Pack Application: | Tactical |
| Hydration Compatible: | Yes - Bladder Not Included |
| Fabric/Material: | Heavy Duty Nylon |
| Pack Loading: | Top |
| Depth/Thickness: | 10 in |
| Width: | 10 in |
| Height: | 18 in |
Features of Bulldog Cases & Vaults Compact Day Back Pack
- 2 Main Compartments
- 2 Accessory Compartments
- 1 Hydration Bladder Compartment
- Heavy-Duty Metal Zippers Pulls
- Durable Drag /Carry Handle
- Deluxe Comfort Backpack Straps
- Molle & Alice Compatible
Package Contents:
- Bulldog Cases & Vaults Compact Day Back Pack