Tap Tap to Zoom
Produced to be a wonderful utensil for any scenario, the Ontario Knife Rat II Folder AUS-8 Blade is great for any occasion where a high quality blade is the way to succeed. These Tactical Knives from the skilled professionals at Ontario Knife were created using top of the line blade components that will maintain an edge for very long periods of time before requiring care. The handle on the Ontario Knife Rat II Folder AUS-8 Blade was invented to deliver the ultimate grasp in pretty much any situation. Here at Tactical-Store it is our purpose to ensure that you depart satisfied, and the Ontario Knife Rat II Folder AUS-8 Blade is among the list of folding pocket knives that we are glad to be able to offer our clientele. For an amazing way to make sure you are cutting with some of the best knives out there, go with the Ontario Knife Rat II Folder AUS-8 Blade.
| Weight: | 2.8 oz (0.79 kg) |
| Overall Length: | 7 in (17.8 cm) |
| Blade Length: | 3 in (7.6 cm) |
| Blade Thickness: | 0.095 in (0.2 cm) |
| Blade Material: | AUS-8 |
| Hardness: | 58-59 HRC |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black Nylon 6 |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Country of Origin: | Taiwan |