1 of 4 images
Osprey Global 8x34mm BAK-4 Roof Prism Binoculars
2 of 4 images
Osprey Global 8x34mm BAK-4 Roof Prism Binoculars
3 of 4 images
Osprey Global 8x34mm BAK-4 Roof Prism Binoculars
4 of 4 images
Osprey Global 8x34mm BAK-4 Roof Prism Binoculars
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
Code: OS-BI-OSBINCLR2-8X34-BINOCULAR
MPN: 8x34 Binocular
UPC: 040232525971
List: $224.99Save 20%
$179.99
Product Info for Osprey Global 8x34mm BAK-4 Roof Prism Binoculars
Osprey Global binoculars are waterproof, fog proof, and feature fully multi-coated lenses. Made with BAK-4 prism glass, these binoculars come with a lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global 8x34mm BAK-4 Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 34 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 34 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 124 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 mm |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.125 in |
| Weight: | 1.5 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Fixed |
| Shockproof: | Yes |
Package Contents:
- Osprey Global 8x34mm BAK-4 Roof Prism Binoculars
- Lens covers
- Carrying case
