1 of 18 images
Osprey Global 10x42mmm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Green, BIN-OSP-10X42GRN
2 of 18 images
Osprey Global 10x42mm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Black, 10X42 binocular
3 of 18 images
Osprey Global 10x42mmm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Green, BIN-OSP-10X42GRN
4 of 18 images
Osprey Global 10x42mmm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Green, BIN-OSP-10X42GRN
5 of 18 images
Osprey Global 10x42mmm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Green, BIN-OSP-10X42GRN
6 of 18 images
Osprey Global 10x42mmm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Green, BIN-OSP-10X42GRN
7 of 18 images
Osprey Global 10x42mmm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Green, BIN-OSP-10X42GRN
8 of 18 images
Osprey Global 10x42mmm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Green, BIN-OSP-10X42GRN
9 of 18 images
Osprey Global 10x42mm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Black, 10X42 binocular
10 of 18 images
Osprey Global 10x42mm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Black, 10X42 binocular
11 of 18 images
Osprey Global 10x42mm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Black, 10X42 binocular
12 of 18 images
Osprey Global 10x42mm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Black, 10X42 binocular
13 of 18 images
Osprey Global 10x42mm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Black, 10X42 binocular
14 of 18 images
Osprey Global 10x42mmm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Green, BIN-OSP-10X42GRN
15 of 18 images
Osprey Global 10x42mmm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Green, BIN-OSP-10X42GRN
16 of 18 images
Osprey Global 10x42mmm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Green, BIN-OSP-10X42GRN
17 of 18 images
Osprey Global 10x42mmm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Green, BIN-OSP-10X42GRN
18 of 18 images
Osprey Global 10x42mmm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Green, BIN-OSP-10X42GRN
Tap Tap to Zoom
Documents
Show In Stock Only
2 Models AvailableColor
All
Search
List: $149.95Save $4.96
$144.99
List: $299.99Save 20%
$239.99
Product Info for Osprey Global 10x42mm BAK-4 Roof Prism Binoculars
Osprey Global binoculars are waterproof, fog proof, and feature fully multi-coated lenses. Made with BAK-4 prism glass, these binoculars come with a lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global 10x42mm BAK-4 Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16.1 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 103 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.63 in |
| Weight: | 1.9 lb |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Glass |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
Package Contents:
- Osprey Global 10x42mm BAK-4 Roof Prism Binoculars
