1 of 5 images
Osprey Global 10x26mm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Black, 10X26 Binocular
2 of 5 images
Osprey Global 10x26mm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Black, 10X26 Binocular
3 of 5 images
Osprey Global 10x26mm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Black, 10X26 Binocular
4 of 5 images
Osprey Global 10x26mm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Black, 10X26 Binocular
5 of 5 images
Osprey Global 10x26mm BAK-4 Roof Prism Binoculars, Black, 10X26 Binocular
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
Code: OS-BI-OSBINCLR4-10X26-BINOCULAR
MPN: 10x26 Binocular
UPC: 040232525964
List: $169.99Save 18%
$139.99
Product Info for Osprey Global 10x26mm BAK-4 Roof Prism Binoculars
Osprey Global binoculars are waterproof, fog proof, and feature fully multi-coated lenses. Made with BAK-4 prism glass, these binoculars come with a lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global 10x26mm BAK-4 Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 2.6 mm |
| Field of View, Linear: | 96 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 228 g |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Fixed |
| Shockproof: | Yes |
Package Contents:
- Osprey Global 10x26mm BAK-4 Roof Prism Binoculars
- Lens covers
- Carrying case
