1 of 4 images
Osprey Global 10x25mm Roof Prism Binoculars, Camo, 10X25 Camo Binocular
2 of 4 images
Osprey Global 10x25mm Roof Prism Binoculars, Black, 10x25 Black Binocular
3 of 4 images
Osprey Global 10x25mm Roof Prism Binoculars, Camo, 10X25 Camo Binocular
4 of 4 images
Osprey Global 10x25mm Roof Prism Binoculars, Black, 10x25 Black Binocular
Tap Tap to Zoom
Documents
2 Models Available
Color
All
Search
List: $55.00Save 24%
$41.99
List: $55.00Save 24%
$41.99
Product Info for Osprey Global 10x25mm Roof Prism Binoculars
Osprey Global binoculars are waterproof, fog proof, and feature fully multi-coated lenses. Made with BAK-4 prism glass, these binoculars come with a lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global 10x25mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 96 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.5 in |
| Weight: | 228 g |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
Package Contents:
- Osprey Global 10x25mm Roof Prism Binoculars
- Lens covers
- Carrying case
