1 of 6 images
Osprey Global 10-22x50mm Roof Prism Binoculars, Black, 10-22X50 Binocular
2 of 6 images
Osprey Global 10-22x50mm Roof Prism Binoculars, Black, 10-22X50 Binocular
3 of 6 images
Osprey Global 10-22x50mm Roof Prism Binoculars, Black, 10-22X50 Binocular
4 of 6 images
Osprey Global 10-22x50mm Roof Prism Binoculars, Black, 10-22X50 Binocular
5 of 6 images
Osprey Global 10-22x50mm Roof Prism Binoculars, Black, 10-22X50 Binocular
6 of 6 images
Osprey Global 10-22x50mm Roof Prism Binoculars, Black, 10-22X50 Binocular
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
Code: OS-BI-OSBINCLR6-10-22X50-BINOCULAR
MPN: 10-22x50 Binocular
UPC: 040232525957
List: $249.99Save 20%
$199.99
Product Info for Osprey Global 10-22x50mm Roof Prism Binoculars
Osprey Global binoculars are waterproof, fog proof, and feature fully multi-coated lenses. Made with BAK-4 prism glass, these binoculars come with a lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global 10-22x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 - 22 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 66 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 mm |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 7.8 in |
| Weight: | 2.1 lb |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Fixed |
| Shockproof: | Yes |
Package Contents:
- Osprey Global 10-22x50mm Roof Prism Binoculars
- Lens covers
- Carrying case
