Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 600 lumens
- Charger Type:
- Rechargeable
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- AAA
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
Code: OS-FL-OSHH1-HHFL-OSP-600L
MPN: HHFL-OSP-600L
UPC: 040232525759
Product Info for Osprey Global AAA 600 Lumens Handheld Flashlight
The 600 lumen Handheld Flashlight is a very reliable, inexpensive, multifunction flashlight. With many flashlights running on expensive lithium batteries, this light runs on 3 AAA batteries making it affordable over years of ownership. It features 100%, 50%, and strobe function by toggling the power switch and can be focused from a flood light to an extremely bright spot light. It is backed with Ospreys lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global AAA 600 Lumens Handheld Flashlight:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 600 lumens |
| Charger Type: | Rechargeable |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 200 m |
| Diameter: | 1.32 in |
| Bezel Diameter: | 4.3 in |
| Lens Material: | Optical Glass |
| Lens Finish: | Multi-Coated |
| Length: | 4.47 in |
| Weight: | 4.55 oz |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Battery Type: | AAA |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
Package Contents:
- Osprey Global AAA 600 Lumens Handheld Flashlight