Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 300 lumens
- Battery Type:
- CR2, CR123A, Lithium Metal
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
Code: OS-FLW-OSP1R-FL-OSP-300L
MPN: FL-OSP-300L
UPC: 40232525803
Product Info for Osprey Global 300 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light
With an illumination that soars beyond many of the competition's lighting devices, Osprey Global 300 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light was manufactured to pierce through some of the toughest conditions. The firmness and the distinctive power source of these Tactical Flashlights are precisely the units that consumers need. Osprey Global has been a respected leader in the shooting industry for several years, due to its commitment to give exceptional lighting units for its consumers, and the Osprey Global 300 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light is the perfect result of that dedication. The Osprey Global 300 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light is a model device that provides long-lasting radiance and easy control that all firearm lights should have. At Tactical-Store, we are excited to be your guide in locating the perfect product that meets the demands of what your firearm needs, and Osprey Global 300 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light shares in the many gun lights that we are delighted to provide. So, jump at the chance to snatch up the Osprey Global 300 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light.
Specifications for Osprey Global 300 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Light Output: | 300 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2, CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 120 m |
| Length: | 3.15 in |
| Weight: | 3 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Gun Type: | Pistol |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Package Contents:
- Osprey Global 300 Lumens LED Tactical Pistol Weapon Light