1 of 6 images
Osprey Global 400 Lumens Headlamp
2 of 6 images
Osprey Global 400 Lumens Headlamp
3 of 6 images
Osprey Global 400 Lumens Headlamp
4 of 6 images
Osprey Global 400 Lumens Headlamp
5 of 6 images
Osprey Global 400 Lumens Headlamp
6 of 6 images
Osprey Global 400 Lumens Headlamp
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 400 lumens
- Band/Strap Color:
- Black
- Battery Type:
- AAA, CR123A, Lithium Metal
- Bulb Type:
- LED
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
Code: OS-H6-OGLH2-HL-OSP-400L
MPN: HL-OSP-400L
UPC: 040232570933
List: $74.99Save 20%
$59.99
Product Info for Osprey Global 400 Lumens Headlamp
The 400 lumen headlamp features a dimmable and focusable LED cree bulb for flood or spot light. It is backed with Ospreys lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global 400 Lumens Headlamp:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 400 lumens |
| Band/Strap Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium Metal, AAA, CR123A |
| Bulb Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
| Weight: | 4.02 oz |
| Beam Distance: | 200 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 3 |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Finish: | Anodized |
Package Contents:
- Osprey Global 400 Lumens Headlamp