Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 600 lumens
- Band/Strap Color:
- Black
- Battery Type:
- AAA, Lithium Ion
- Bulb Type:
- LED
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
Code: OS-H6-OGLH3-HL-OSP-600L
MPN: HL-OSP-600L
UPC: 040232570759
Product Info for Osprey Global 600 Lumens Headlamp
The 600 lumen headlamp features a dimmable and focusable LED cree bulb for flood or spot light with strobe feature. Unlike typical headlamps, it has a rechargeable 18-650 battery located at the back of the head for weight distribution. It is backed with Ospreys lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global 600 Lumens Headlamp:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 600 lumens |
| Band/Strap Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium Ion, AAA |
| Bulb Type: | LED |
| Weight: | 5.43 oz |
| Battery Life: | 4.5 hours |
| Beam Distance: | 250 m |
| Battery Quantity: | 3 |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Dimensions: | 2.99 x 1.97 x 0.87 in |
Package Contents:
- Osprey Global 600 Lumens Headlamp