1 of 6 images
Osprey Global 8x42mm Monoculars, Black, MON-OSP-8X42
2 of 6 images
Osprey Global 8x42 Monocular, Black, MON-OSP-8x42
3 of 6 images
Osprey Global 8x42 Monocular, Black, MON-OSP-8x42
4 of 6 images
Osprey Global 8x42 Monocular, Black, MON-OSP-8x42
5 of 6 images
Osprey Global 8x42mm Monoculars, Black, MON-OSP-8X42
6 of 6 images
Osprey Global 8x42mm Monoculars, Black, MON-OSP-8X42
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: OS-M5-OGM8-MON-OSP-8X42
MPN: MON-OSP-8x42
UPC: 40232525889
List: $89.99Save 22%
$69.99
Product Info for Osprey Global 8x42mm Monoculars
Ospreys 8x42 Monocular is a fully multi-coated black matte monocular. It is waterproof and fogproof! It is backed by Ospreys lifetime warranty.![]()
Specifications for Osprey Global 8x42mm Monoculars:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Field of View, Linear: | 110 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 6.3 degrees |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Exit Pupil: | 5.2 mm |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Osprey Global 8x42mm Monoculars
- Heavy duty case
- Carrying strap
- Lens cover
