1 of 4 images
Osprey Global 10x42 Laser Rangefinder Binocular, Green, BIN-OSP-10X42LRF
2 of 4 images
Osprey Global 10x42 Laser Rangefinder Binocular, Green, BIN-OSP-10X42LRF
3 of 4 images
Osprey Global 10x42 Laser Rangefinder Binocular, Green, BIN-OSP-10X42LRF
4 of 4 images
Osprey Global 10x42 Laser Rangefinder Binocular, Green, BIN-OSP-10X42LRF
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
Code: OS-RFB-RANGFB-BIN-OSP-10X42LRF
MPN: BIN-OSP-10X42LRF
UPC: 040232598647
List: $649.95Save 31%
$449.99
Product Info for Osprey Global 10x42 Roof Prism Laser Rangefinder Binocular
The binocular combines the function of a binocular and laser rangefinder. Measure distance and speed while showing a crisp clear image.![]()
Specifications for Osprey Global 10x42 Roof Prism Laser Rangefinder Binocular:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Green |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Battery Type: | CR2 |
| Weight: | 950 g |
| Exit Pupil: | 21.5 mm |
| Condition: | New |
| Field of View, Angle: | 5 degrees |
| Prism System: | Roof |
Package Contents:
- Osprey Global 10x42 Laser Rangefinder Binocular
- Binocular Case
- Straps
- Instruction Manual
- Lens Cloth
