1 of 5 images
Osprey Global Elite Series USA 3.5-25x56 Rifle Scope, 35mm Tube, Glass Etched Reticle, Matte Black, ES3.5-25x56
2 of 5 images
Osprey Global Elite Series USA 3.5-25x56 Rifle Scope, 35mm Tube, Glass Etched Reticle, Matte Black, ES3.5-25x56
3 of 5 images
Osprey Global Elite Series USA 3.5-25x56 Rifle Scope, 35mm Tube, Glass Etched Reticle, Matte Black, ES3.5-25x56
4 of 5 images
Osprey Global Elite Series USA 3.5-25x56 Rifle Scope, 35mm Tube, Glass Etched Reticle, Matte Black, ES3.5-25x56
5 of 5 images
Osprey Global Elite Series USA 3.5-25x56 Rifle Scope, 35mm Tube, Glass Etched Reticle, Matte Black, ES3.5-25x56
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Glass Etched Reticle
- Tube Diameter:
- 35 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Matte Black
- Weight:
- 2.1 lb
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
Code: OS-RS-HNZ1PV-ES3-5-25X56
MPN: ES3.5-25x56
UPC: 40232598821
List: $1,199.99Save 17%
$999.99
Product Info for Osprey Global Elite Series USA 3.5-25x56 Rifle Scope, 35mm Tube, Glass Etched Reticle
The Osprey USA ES3.5-2556 scope has unparalleled features such as Hoya glass, multi coated flat black finish, 1/4 MOA click turrets, exceptional eye relief, and 35mm tube.![]()
Specifications for Osprey Global Elite Series USA 3.5-25x56 Rifle Scope, 35mm Tube, Glass Etched Reticle:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3.5 - 25 x |
| Reticle: | Glass Etched Reticle |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Color: | Matte Black |
| Weight: | 2.1 lb |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 14 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Osprey Global Elite Series USA 3.5-25x56 Rifle Scope, 35mm Tube, Glass Etched Reticle
- Fog Proof
- Water Proof
- Shock Proof
- Glass Etched Reticle
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- Osprey Global Elite Series USA 3.5-25x56 Rifle Scope, 35mm Tube, Glass Etched Reticle
- 1 CR2032 Battery
- Dust Covers
- Lens Cloth
- Instruction Manual
